HaberKurdu

60 liraya akıllı telefon

mozilla-25-dolar-telefon

Mozilla, genelde bir internet tarayıcısı (firefox)olarak bilinir. Ancak Mozilla, 2012 yılında Çinli ZTE ile işbirliğine giderek akıllı telefonlarda çalışacak Firefox mobil işletim sistemi üzerinde birlikte hareket etme kararı aldı. İşte bunun meyvesi Barcelona’da her yıl düzenlenen Dünya GSM Kongresinde ortaya çıktı. Bugün tanıtılan akıllı telefonun 25 dolar (60 liranın bile altında) fiyat etiketiyle piyasaya sürüleceği belirtildi. Açıklanan bilgilere göre HTML5 teknolojisi üzerine kurulu. Akıllı telefonlarda kullanılan Firefox OS mobil işletim sistemi konusundaki lansmanda gösterilen 25 dolarlık telefon eğer bu fiyattan sunulabilirse (ki çok iddialı bir açıklama olduğu kesin) dünyanın en ucuz akıllı telefonu olacak.

Açıklamalara bakılırsa 25 dolarlık akıllı telefon GSM firmalarının kendi modellerini yaratmaları için (Turkcell T40 ya da Vodafone Blade V gibi) büyük bir fırsat. Zira Mozilla bu telefonun bir iskelet olduğunu isteyen şirketlerin bunun üzerine markalarını yapıştırarak kullanabileceğini açıkladı

Artık Google’ın Android ve Windows’un yeni işletim sistemlerine karşı çok ucuz ve güçlü bir rakip geliyor demek sanırım yanlış olmayacak. Yeni versiyonu Uruguay ve Venezuela’da ikinci çeyrekte sürmeyi planlayan şirketin genişleme planları içinde şu ülkeler var:

İspanya (Telefonica)
Almanya (Deutsche Telekom)
Hırvatistan
Arjantin
Kosta Rika
Ekvator
El Salvador
Guatemala
Nikaragua
Panama
Çek Cumhuriyeti
Makedonya
Karadağ

Özellikler:

Ekran boyutu: 2.6-inç ile 3.5-inç arası
Ekran çözünürlüğü: 320 x 480 piksel
İşlemci: 1 Ghz ARM Cortex-A5 SC6821  veSC7710
Hafıza : 1 GB LPDDR1
Depolama alanı: 2GB
Kamera : 2 Megapiksel
Kablosuz bağlantı
Bluetooth
FM Radyo

 

Kaynak: Manşet.at

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*