HaberKurdu

Flappy Bird olay oldu!

01Flappy Bird, ismini belki duydunuz belki de aşina değilsiniz. Dünyayı kısa sürede kasıp kavuran, kullanıcıların telefonlarını yere fırlatmaya başlamasına neden olan ve adeta kullanıcıları kendine bağımlı hale getiren oyunun kendisi olduğu kadar yayından kaldırılması da olay oldu.

Oyun aslında yeni değil, eylül ayında indirilmeye sunuldu. Üstelik ücretsiz… Ancak uygulama asıl yükselişini ocak ayından sonra yaptı ve günde sahibine 50 bin dolar kazandıran bir oyun haline geldi.

Oynanış gayet basitti. Kuşu zıplata zıplata borulara dokundurmadan geçirmek. Ama bir o kadar da zordu oyun… Çünkü borulara dokunmadan geçebilmek gerçekten çok ama çok zordu. Bu zorluk nedeniyle kullanıcılar hem oyundan kopamıyor, hem de daha iyisini yapmak için yüzlerce kez oyunu oynamak zorunda kalıyordu.

Oyunu ilginç kılan grafik kalitesi veya akıl dolu oynanışı değildi. 8 bit grafiklerle hazırlanmış böylesi sade bir oyunu bu kadar kendine bağımlı hale getiren basit, klasik ve daha önemlisi zorluğuydu. Kullanıcılar ‘bu kadar basit bir oyunda nasıl böyle aptalca yanarım’ yargısına vardığından bağımlı hale geliyordu.

Oyun bağımlığı günden güne artarken oyun artık sinirleri iyice zorlamaya başlamış ve internette telefonlarını yere atanlar veya ekranını parçalayanlara şahit olmaya başlamıştık.

07Çok geçmeden oyunun geliştirici ismi Dong Nyugen, cumartesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada oyunu 22 saat sonra yayından kaldıracağını duyurdu.

Nyugen’in bu açıklaması öyle büyük ses getirdi ki 162 bin takipçisi olan Nyugen’in bu tweet’i 140 binden fazla kişi tarafından retweet edildi, pek çok internet sitesinde haber olarak duyuruldu.

Nyugen söz verdiği gibi 22 saat sonra oyunu tamamen hem App Store hem de Google Play Store’dan kaldırdı. Bunu yaparken Nyugen ‘bana lütfen başka soru sormayın’ diyerek oyunu neden kaldırdığını da söylememişti.

Bu kadar çok tutan ve reklam gelirleri sayesinde günde 50 bin dolar kazanan Nyugen’in oyunu neden belirtmeksizin kaldırması söylentileri de beraberinde getirdi. Kimi kaynaklar Süper Mario’nun grafiklerini andıran oyunun Nintendo’nun gazabına çok yakında uğrayacağı için Nyugen’in tehlikeyi görüp oyunu kaldırdığını dile getirdi.

11Çünkü böylesi bir davada kaybeden taraf Nyugen olursa tek başına büyük bir şirkete belki de tüm servetini kaptırmak durumunda kalabilirdi.

Bir diğer iddia ise Nyugen’in oyuna sinir olan bir grup tarafından ölüm tehdidi aldığı ve korkusundan oyunu yayından kaldırmış olabileceği üzerinde duruyordu.

Ancak gerçek çok geçmeden ortaya çıktı. İddiaların artık ucu bucağının alınamadığını gören Nyugen, oyunun çok bağımlılık yarattığı için kaldırdığını ilan etti.

Oyunun kaldırılmasıyla birlikte Nyugen’in bir süre sessiz kalması ise bir başka korkunç iddiaya, Nyugen’in kendini öldürdüğü haberlerine yol açtı. Nyugen’in psikolojik sorunlar yaşadığı, önce oyunu kaldırdığı sonra da kendini öldürdüğü yönünde pek çok haber yayınlandı.

Ancak bu haberlerin gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi bulunmuyordu. Nyugen hayattaydı.

Flappy Bird’ün yayından kaldırılması pek çok işgüzar için de fırsat kapısı oldu. Bunlardan biri de eBay üzerinden satış yapan bir kullanıcıydı. Flappy Bird’lü iPhone 5S başlığıyla telefonunu 99 bin dolara satışa sunan satıcı bunun en güzel örneğiydi belki de…

22Bunu gören kullanıcılar da birbiri ardına Flappy Bird’lü telefonunu satışa çıkarmaya ve telefonun sıfır fiyatının bile üzerinde fiyat biçmeye başladı.

Akımın büyümesi üzerine harekete geçen eBay ise bu satışları tek tek yayından aldı. Sebebi ise fabrikasyon ayarlarına dönmeyen telefonların eBay üzerinden satışının yasak olmasıydı.

Flappy Bird’ün yokluğunu doldurmak isteyen pek çok oyun türedi. Bunlardan Splash Fish şu sıralar App Store’da en çok indirilen oyunların başında yer alıyor. Oynanışı ve grafikleri de ilk oyunla hemen hemen aynı…

Bunun dışında Flappy Bird’ün ismini kötüye kullananlar da oldu. Hacker’lar oyunun ismini kullanarak kullanıcılara sahte bir oyun hazırladı. Bu şekilde hem telefonlara kolayca erişebiliyorlardı hem de telefonlara istediklerini yapabiliyorlardı.

Flappy Bird nefreti günden güne artınca Squishy Bird oyunu geliştirildi. Facebook üzerinden de oynanabilen oyunda bu kez siz boruları yönetiyor ve kuşları tek tek ezip puan topluyorsunuz. Sizi sinir eden kuşlardan intikam alma şekli bu olsa gerek…

20Nyugen’in oyunu kaldırması her gün kazandığı 50 bin dolardan da onu mahrum bırakmadı; çünkü reklam hesabını kapatmayan Nyugen bu sayede halihazırda telefonlarda kurulu olan oyunlarından gelir yaratmaya devam ediyor.

Son olarak tüm bu olanlar bile Nyugen’in ismini dünya çapında duyurmasına yol açtı. Bundan sonra Nyugen’in geliştireceği bir uygulamanın nasıl el üstünde tutulacağını ve haberlere konu olacağını sanırız söylemeye gerek yok.

 

Kaynak: Hürriyet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*