HaberKurdu

Artı ve eksileri ile Plazma TV’ler

Televizyonlar hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi “Teknolojinin Kısayolu” Teknokulis.com ekibimiz sizler için araştırmaya devam ediyor.

Televizyon Dosyası – Bölüm 2

Plazma TV nedir?
Plazma , 1960 yılında geliştirilmeye başlanan ve ilk prototipi 1964 yılında üretilen bir teknolojidir. İlk kez Japonya tarafından 1990 yılında satışa sunulmuştur. Plazma TV’ler de LED ve LCD TV’ler gibi piksel teknolojisini kullanmaktadır. Ancak Plazma TV’lerin çalışma prensibi olarak LED ve LCD TV’lerden çok farklıdır.
Plazma TV’lerde iç panel yapısı nasıldır?
LED ve LCD TV’lerden farklı olarak Plazma TV’ler basit anlatımla, Neon-xenon karışımı gaz enjekte edilmiş ve sıkıştırılmış iki cam panelden oluşmaktadır. Plazma TV içerisindeki bu gaz, sayıları eşit, bağımsız elektron ve pozitif yüklü iyonların bir araya gelmesiyle oluşan ve özel tekniklerle iyonize edilmiş elektriksel anlamda nötr gaz karışımının aynı anda hem gaz hem sıvı özelliklerine sahip olduğu halidir.

Plazma TV ekranında piksel hücreleri içerisinde bulunan gaz her bir hücre (piksel) içerisinde güvenli bir şekilde kapatılmıştır. Plazma TV çalıştığında bu pikseller içerisindeki özel karışım gaz, maddenin bir başka hali olan plazma haline dönüşür ve UV (ultraviyole) ışını yayar. Yayılan bu ışın dalga boyuna göre kırmızı, mavi veya yeşil fosfor tabakasına çarparak kırmızı, mavi ve yeşil renklerde görünür ve bu şekilde ekranda görüntü oluşturulur. Plazma TV’lerin ışığı ve renkleri oluşturma yöntemleri bu şekilde diğer televizyon teknolojilerinden farklılaşır.

En Gerçekçi görüntüler Plazma TV’lerde
Plazma TV’lerde ekranda oluşturulan görüntü eş zamanlı ve doğrudan oluşturulduğu için hareketli görüntüler akıcı bir biçimde yansıtılır. Plazma ekranlarda siyah görüntü oluşturmak için hücreye giden enerji tamamen kapatılır. Ayrıca oluşturulacak görüntünün tonuna göre yansıtılan ışığın şiddeti ayarlanarak hem daha gerçekçi bir görüntü oluşturulması hem de enerji tasarrufu sağlanır. Her bir hücre ayrı ayrı aydınlatıldığı için renk derinliği diğer televizyon teknolojilerine göre daha yüksektir. Plazma teknolojisi ile üretilen ekranlar LCD ekranlarla aynı oranda enerji tüketirler.

Plazma TV’lerin ömrü ne kadardır?
Plazma TV’lerin ömürleri için de LCD ve LED TV’lerde olduğu gibi yarı ömür terimi kullanılmaktadır. Plazma piksellerinde (hücrelerinde) ışık şiddetinin zamanla azalması anlamına gelen yarı ömür, hücreye ışık şiddeti sağlayan gazın zaman içinde etkisini kaybetmesiyle ışık şiddetinin yarı yarıya azalmasını ifade eder. Günde ortalama dört saat açık kalan bir Plazma TV yarı ömrünü ortalama 20-24 yıl sonra tamamlar.
Plazma TV’lerde hücre içerisinde bulunan gaz karışımı yüksekliğine bağlı olarak değişen basınçtan etkilenmektedir. Yapılan testlerde yüksekliğin (deniz seviyesinden) 1524 metre olduğu yerlere kadar Plazma TV’lerin sorunsuz çalıştıkları belirtilmektedir. Yüksekliğin fazla olduğu yerlerde Plazma TV hücrelerinde kullanılan iyonize gaz basıncının dengelenememesi nedeniyle gazın işlevini yitirmesi sebebiyle ölü piksel olarak tabir edilen sorunlar oluşabilmektedir.

Plazma TV’nin avantajları nelerdir?
Görüntü kalitesi diğer teknolojiler ile üretilen TV’lere oranla çok daha iyidir. Akıcı görüntülerde kayıp yoktur.
Her açıdan rahatlıkla izlenebilmektedir. izleme açısı 175 dereceye kadar ulaşabilmektedir.
LCD ve LED TV’lerde bulunmayan gerçek kontrast oranına sahiptir. Görüntü oluşturulurken aktarılan akım miktarı değiştirildiği için renklerin milyarlarca farklı kombinasyonu oluşturulabilmektedir.

Neo Plazma nedir?
Teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda adından sıkça söz edilen Neo Plazma TV’ler üretilmeye başlanmıştır. Temel olarak Plazma TV’ler ile benzer bir yapıda üretilen Neo Plazma TV’lerde Plazma TV’lerden farklı bir gaz karışımı kullanılmaktadır. Neo plazma TV’lerde kullanılan gaz karışımı nedeni ile Neoplazma TV yarı-ömürleri Plazma TV’lere oranla 3 kata yani 100.000 saate kadar çıkmaktadır.

Neo Plazma TV’lerin avantajları nelerdir?
Neo Plazma ekranlarda piksel yanması (burn-in) oluşmaz. Sabit görüntülerin (kanal logoları vs) ekranda kalması gibi durumların önüne geçilmiştir. Neo Plazma TV’lerde basınç farkını azalmak için yalıtıcı bloklar bulunmaktadır. Basınç farkı nedeniyle oluşabilen uğultular en aza indirgenmiştir.
Plazma TV’lerde yaşanabilen titreşim sorunu Neo plazma TV’lerde bulunmamaktadır.
Siyah görüntülerde güç tasarrufu maksimum seviyededir.
Basınç yalıtıcı panelleri sayesinde deniz seviyesinden 2000 – 2500 metre kadar yüksekte sorunsuz çalışabileceği söylenmektedir.

Kontrast nedir?
Bir görüntü üzerindeki en parlak bölüm ile en karanlık bölüm arasındaki farka kontrast denilmektedir. Televizyon alırken karşımıza çıkan kontrast değerleri ekranın gerçeğe yakın görüntü oluşturabilme oranı hakkında fikir verebilmektedir. Kontrast değerleri arttıkça iki değer arasındaki farka bağlı olarak ara renklerde oluşturulabilecek ton sayısı da artar bu da daha gerçekçi görüntülerin oluşturulabilmesine olanak verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*