HaberKurdu

İOS GÜNCELLEMELERİ TAM GAZ DEVAM

Apple, geçtiğimiz hafta(20 Şubat 2013) mobil cihazlar için iOS 6.1.2 güncellemesini yayınladı. iOS tabanlı cihazlarda yaşanılan şarj sorunu ve outlook senkronize problemlerinin düzeltilmesine yönelik olarak yayınlanan iOS 6.1.2 sürümü iOS 6 da bulunan güvenlik açıklarını tam anlamıyla çözmeye yetmedi. iOS 6 sürümlerinde bulunan güvenlik açığı sebebiyle, cihaz kilit ekranındayken kişi listelerine ve albüme erişim sağlanabiliyor ve arama yapılabiliyor.
iOS 6.1 , 6.1.1 ve 6.1.2 sürümlerinin çok kısa aralıklarla yayınlanmasının ardından halen düzeltilemeyen güvenlik sorunları nedeniyle Apple mühendisleri iOS 6.1.3 sürümü için kolları sıvadı. Yazılım geliştiriciler için Beta 2 sürümü yayınlanan iOS 6.1.3 ile kilit ekranındaki güvenlik açığının da kapatılması amaçlanıyor.

Bu güncellemeyi ilginç kılan başka bir ayrıntı ise henüz iOS 6.1.3 beta 1 sürümünün yayınlanmadan beta 2 isimli sürümünün yayınlanmış olması.
iOS 6.1 sürümünün ardından duyurulan iOS 6.1.1 Beta1 sürümü, Haritalar uygulamasında Japonya ‘ya özel düzeltmeler içeriyordu. Beta sürümünün ardından iPhone 4S ‘lerin sinyal gücünü önemli oranda azaltan hücresel bağlantı sorunlarının çözümü için hızlı bir şekilde çıkarılan iOS sürümüne bu isim (iOS 6.1.1) verildi.
iOS 6.1.3 beta 2 güncellemesi ile Haritalar uygulamasında Japonya için çeşitli geliştirmeler de bulunuyor. Son kullanıcılar için iOS 6.1.3 güncellemesinin kısa bir süre içinde yayınlanması bekleniliyor.

İlyas Büyükbakkal

22.02.2013

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*