HaberKurdu

İPHONE’U NEFESLE ŞARJ EDİN!

Her geçen gün iPhone için birbirinden ilginç aksesuarlar ve çevre birimi tasarımları ortaya çıkıyor. Son zamanlarda bu tasarımlar arasında bizlerin en çok dikkatini çeken ise iPhone için Nefesle Şarj etmek üzere tasarlanan “Aire Mask” ismindeki şarj ünitesi. Güneş enerjisiyle şarj henüz telefonlar için oldukça yeni bir teknolojiyken nefes gücüyle bu işlemin yapılabilecek olması oldukça şaşırtıcı.

AIRE Mask, nefes alıp verirken açığa çıkardığımız hava akımının kullanarak, mini türbinleri aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülmesi fikrine dayanan bir tasarım. Akıllı telefonlar ve diğer mini elektronik aletlerin de AIRE Mask ile şarj edilebilmesi planlanıyor

RedDot Tasarım Ödülünü de alan AIRE Mask, açık havada ya da iç mekanlarda, hemen her durumda örneğin; uyurken, yürürken, koşarken, kitap okurken de kullanılabiliyor. Çevreci bir ürün olmasının yanı sıra hareket halindeyken daha fazla enerji üreteceğinden, kullanıcıyı fiziksel egzersiz yapaya da teşvik ediyor.

Nefes enerjisi üzerine konsept tasarım yapıldı ancak bir süre daha beklenmesi gerekiyor. Çünkü henüz böyle bir teknoloji mevcut değil. Ancak bu sistem hayata geçerse, elektrik olmayan yerlerde, elektrik kesintilerinde ve buna benzer durumlarda nefesiniz ile koşarken, yürürken ve hatta uyurken telefonunuzu şarj edebileceğiniz anlamına geliyor.

Tasarım resimlerindeki hali ise Mortal Combat Oyunundan tanıdığımız Sub-zero karakterine benziyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*