HaberKurdu

APPLE STORE ÇÖKTÜ MÜ? YOKSA HACKLENDİ Mİ?

Kullanıcılar, AppStore’a bağlanmayı denediklerinde hatalarla karşılaşıyor ve indirmek istedikleri uygulamaları cihazlarına indiremiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde ZonD80 nickli Rus hacker Alexey Borodin, iPhone Appstore ‘un ardından Mac OS uygulama içi satın alma özelliğini de kırmıştı. Alexey Borodin, Apple iOS ‘taki açığı kapatamamışken, Mac OS ‘lu cihazlardaki uygulama içi satın alma özelliğini kırması Apple firmasını oldukça zor durumda bırakmıştı.

Rus hackerın bulduğu açık Mac OS X 10.7 ve üzerindeki sürümlerde çalışıyor, zaten uygulama içi satın alma özelliği de Mac OS X 10.7 ile gelmişti. Rus hackerın bulduğu hacki kullanmak için iki sistem sertifikasına ihtiyacınız var. Daha sonra DNS ayarlarınızı, Rus hackerın sağladığı sunucuya göre ayarlıyorsunuz ve ”Grim Receiper (Apzrail)” uygulamasını cihazınıza kuruyorsunuz.

Apple geçtiğimiz günlerde iOS 6 ile birlikte Rus hackerın bulduğu açığın kapatıldığını belirtmişti.

Apple, Rus hackerı susturmak için sunucularına olan erişimini IP tabanlı olarak engelledi. Aynı zamanda Borodin’in internet sitesini kapatması için servis sağlayıcısıyla iletişime geçti. Fakat Alexey Borodin hızlı davranıp internet sunucularını uluslararası sularda hizmet veren bir servis sağlayıcıya taşıdı.

iOS kullanıcılarının on binlerce uygulamaya ulaşabildiği Apple’ın AppStore’u şu an dünyanın birçok noktasında ulaşılamaz durumda. Kullanıcılar, bağlanmayı denediklerinde hatalarla karşılaşıyor ve indirmek istedikleri uygulamaları cihazlarına indiremiyorlar. Konu hakkında Apple’ın “Güncelleme yapılacak” duyurusu bulunmuyordu, bunun haricinde sorunla ilgili Apple’dan resmi açıklama da henüz gelmiş değil.

Yaşananlar hakkında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Apple kullanıcıları ise, durumu popüler sosyal paylaşım platformu Twitter’a taşımayı ihmal etmedi. Bazı yorumlarda, AppStore’un hack’lendiği ve bu sürecin başarılı şekilde devam ettiği belirtilmiş.

Şu an AppStore sorunu yaşayan ülkeler: Amerika, İngiltere, Malezya, Avustralya, Singapur, Kuveyt ve Mısır.

Bakalım sorun ne zaman düzelecek? Ek olarak, bu sorunların şimdilik Mac AppStore’unu kapsamadığını belirtelim.

Bu arada Alexey Borodin, internet sitesinde halen gelen bağışları kabul ediyor.

Kaynak: Teknokulis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*