HaberKurdu

“Sınırsız İnternete” İnce Ayar

Sınırsız internet paketi olarak adlandırılan internet paketlerinin 50 GB ‘ı aştıktan sonra 1 megabite düşürülmesi özellikle ay sonundan önce 50 Gb ‘ı dolduran kullanıcıları yavaşlık nedeniyle isyan etme noktasına getiriyordu.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 50 Gb sınırının aşılmasının ardından 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılmasını onayladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ( BTK ) onayladığı yeni düzenleme ile Türk Telekom ‘un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara ( ISS ) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan “Adil Kullanım Kotası” uygulamasında iyileştirme yapıldı.

Adil Kullanım kotası uygulaması, bazı limitsiz olarak adlandırılan tarife paketlerinde hizmet alan abonelerin belli miktarda kapasite kullanımı (sınırlandırılması) sonucunda erişim hızının ay sonuna kadar düşürülmesini kapsıyor.

Mevcut kullanılan uygulamaya göre, Adil Kullanım kotası uygulaması olan paketlerde DSL kullanıcılarının veri indirme miktarının 50Gb ‘ı aşması halinde bağlantı hızı 1 megabite düşürülüyordu.

Yapılan yeni düzenleme ile Adil Kullanım kotası sonrası hız seviyesinde ufak da olsa bir iyileştirme yapılarak bu sınırlandırma 3 megabite çıkarıldı. Böylece Adil Kullanım kotasını aşan DSL internet kullanıcılarının internet hızları üç megabite yükseltilmiş oldu.

Örnek olarak 8 megabite kadar limitsiz  pakette 50 GB’lık kapasite kullanımının tamamlanması durumunda ay sonuna kadar erişim hızı 3 megabite düşürülecek.

Türkiye ‘de Adil Kullanım kotası uygulaması konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına rağmen, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından Adil Kullanım kotası içeren paketlerin Sınırsız internet paketi olarak adlandırılması kullanıcıların tercih edebileceği farklı bir uygulama olmadığı için tercih edilmek zorunda kalıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*