HaberKurdu

WOOBLE UYGULAMASI İNDİRME REKORU KIRIYOR

Apple ‘ın en popüler mobile cihazı olan iPhone ‘un bu kadar yaygın ve yaygın bir kullanım alanına sahip olmasının sebeplerinin başında geniş bir uygulama havuzunun kullanılmasına olanak sağlaması gelmektedir. Apple store üzerinden indirilebilecek bir çok uygulamanın yanında jailbreak yapılmış cihazlar üzerinde installous ve cydia içerisinden indirilen tweakler sayesinde kullanıcılar cihazlarını daha da esnek bir şekilde kullanabilmelteler.

Apple AppStore üzerindeki uygulamaları sıkı bir şekilde denetleyerek, kullanıcıları kızdırabilecek uygulamaları engellemeye çalışıyor. Daha önce Jon Atherton tarafından geliştirilen, iBoobs (boobs = göğüsler) uygulaması, Apple ‘ın uygulamanın adından memnun kalmaması üzerine, Atherton tarafından uygulama adı Wobble olarak değiştirildi. Tekrar satışa sunulmasının ardından uygulama kısa sürede çok tutmuştu. Şu anda iPhone üzerinden en çok satan uygulamalar listesinde başı çeken Wobble ‘ın tanıtımı için kullanılan kelimeler de Apple ‘ı rahatsız etmeye başladı.

Atherton, bir Apple yetkilisinin kendisini arayarak, tanıtım kelimeleri arasında göğüs anlamına gelen boobs gibi kelimelerin yer almamasını “rica etti”. Atherton Wooble programı için kullanılan benzer kelimelerin iTunes üzerindeki  farklı uygulama ve şarkılarda da defalarca geçtiğini bildirse de, görüştüğü Apple yetkilisi müzik konusu ile ffarklı bir departmanın ilgilendiğini ve iPhone uygulamalarında bu kelimelere izin verilmeyeceği
konusunda ısrarcı oldu. Atheton mecburen Wobble tanıtım kelimeleri yeniden düzenlemek zorunda kaldı. Ancak bu değişiklik bile Wooble uygulamasının en çok indirilen uygulamalar arasında yer almasını önleyemedi. Seçilen herhangi resim üzerinde animasyon yapılabilmesine olanak sağlayan uygulama yüzünden Apple ‘ın Atherton ‘u sıkı takibini devam ettireceği tahmin ediliyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*