HaberKurdu

Apple iOS cihazlar için “Uzaktan kontrol Patenti” aldı

iPhone 5 haberlerini sıkça duymaya alıştığımız bu günlerde Apple yeni bir patent başvurusunda bulunarak yine tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Apple’ın aldığı bu patent, iPhone için kimsenin beklemediği yepyeni bir özelliği mi işaret ediyor?

“Patently Apple” firması tarafından ortaya çıkarılan Apple’ın ilginç patent başvurularından bir tanesi olan bu patentte, iOS cihazlar için araç kullanımında kolaylık sağlamaya yönelik  bir araç içi uzaktan kumanda ürününden bahsediliyor.

Araba kullanırken Sürücüler, otomobillerinin iOS cihazlarını desteklemediği hallerde iOS cihazlarını ( iPhone, iPod ve iPad’lerini) kontrol etmek, şarkı seçmek, yön bulmak için cihazı manuel olarak kontrol etmek zorunda kalıyorlardı. Haliyle bu durum, sürüş sırasında  dikkat kaybına neden olabiliyor. Apple ‘ın yeni patent başvurusuyla bu konuda yapmayı amaçladığı çözümü ise herhangi bir direksiyona takılabilen, iOS cihazlarının temel işlevlerini denetlemeye izin veren küçük bir cihaz.

Patent tasarım şemasında da görülen iOS cihazlarını kontrol etmeye yarayan uzaktan kumanda tasarımı, Apple cihazlarında simgeleşen çark şeklinde menü düğmesi ve ileri, geri, çal/duraklat, seç düğmelerine sahip. Cihazın dokunmatik olacağı da yapılan tahminler arasında.

Bilindiği gibi patent başvurularının tamamının gerçek tasarımlara dönüşme garantisi bulunmuyor.Ancak yine de böyle bir ürün, trafikde seyir halinde olan sürücülerin cihazlarının kullanmalarını kolaylaştırarak, kazalarını önlemek açısından oldukça faydalı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*