HaberKurdu

FLAŞ… İPHONE’DA VİRÜS BULUNDU!

Rus GSM operatörü Megafon https://twitter.com/#!/MegaFonCorp iki saat kadar önce iPhone ve Android kullanıcılarını etkileyen spam-truva atı özellikli bir mobil virüs bulduklarını duyurdu.

App Store ve Google Play‘de bulunan “Find and Call” isimli bir uygulama bu virüsü barındırıyor. Uygulamanın açıklamasında kullanıcıya, ücretsiz telefon etme, uygulamanın kontak veritabanında kişi arama gibi “tekil” özellikler vaad ediliyor. Gerçek ise o kadar keyifli değil. Uygulamayı kurup kayıt yaptırdıkran sonra (yani telefon defterinize tam erişim verip, telefon numaranızı ve eposta adresinizi teyit ettikten sonra) Find&Call tüm kontaklarınıza spam göndermeye başlıyor. Bu yüzlerce SMS’i bulabiliyor. Eğer seyahat halinde iseniz bu size çok pahalıya patlayabilir. Spam zararlı yazılımın ekipmanı ile gidiyor ve aslında kullanıcı için ücretsiz (seyahat halinde değilse).

Kasperksy Lab, Google ve Apple firmalarını Megafon tarafından keşfedilen bu tehdit hakkında uyardı. Megafon bu zararlı yazılımın kullandığı adresi ve tüm trafiğini kendi GSM ağında engelledi. Neyseki artık endişelenecek bir durum yok. Fakat bu durum aldatmaca için çok güzel bir örnek oluşturuyor. Mobil güvenliğin Android, iOS veya WP7 platformlarından hangisi kullanılıyor olursa olsun sadece platforma bağlı olmadığını gösteriyor. Günün sonunda kişisel verilerinizin güvenliğine sizin davranışlarınızın oluşturduğu insan faktörü önemli etki olşturuyor. Ne yaparsanız yapın, mutlaka dikkatli olun. Ve korunun. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*