HaberKurdu

MÜJDE İPHONE 5G TÜRKİYE’DE!

Apple’ın merakla beklenen ve bu yılın sonlarında piyasaya çıkması beklenen modelini “sonteknoloji” diyerek Türkiye’de satışa çıkardılar. 

İstanbul’da yapılan operasyonda yaklaşık 15 bin kaçak ve klonlanmış cep telefonu ele geçirildi. Cep telefonuna, “telefonunuz kapanmıştır” mesajı gelen bir vatandaşın, savcılığa giderek telefonunun kaçak olmadığını faturalı olduğunu belirtmesi üzerine konuyla ilgili araştırma başlatıldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Büro Amirliği’nin yaptığı araştırmada, kapanan telefonun İMEİ numarasının kopyalandığı ve numaranın yeni bir telefona klonlandığı belirlendi. Bunun üzerine çalışmalarını derinleştiren polis, yurt dışından kaçak telefon getiren bir şebekenin, Türkiye’ye yasal yollarla getirilen eski telefonların İMEİ numaralarının bulunduğu listeleri ele geçirdiklerini belirledi. Bu numaraları kaçak telefonlara klonlayan şebekenin, telefonları televizyon kanallarındaki satış programları üzerinden sattıkları da tespit edildi.

14 bin 566 değişik markalarda telefon
Televizyon satış programlarından, şebekenin izini süren ekipler, Şişli ve Fatih’te sahte telefonların depolandığı 6 ayrı iş yeri belirledi. İş yerlerine önceki gün düzenlenen baskında 14 bin 566 değişik marka telefon ele geçirildi. Baskınlarda 6 kişi de gözaltına alındı. Ele geçirilen telefonlar arasında, sahte “iPhone5g” bulundu. Emniyetteki sorgularının ardından İstanbul Adalet Sarayına götürülen 6 şüpheli serbest bırakıldı.

Kaynak: İstanbul DHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*