HaberKurdu

GOOGLE ALAN TURİNG’İ UNUTMADI

Google, İngiliz matematikçi, bilgisayar biliminin atası ve kriptolog Alan Turing ‘i unutmadı.

Google’un özel günlerde logosunu değiştirdiğini internetle az-çok alakası olan herkes bilir. Zaman geçtikçe çok tutan bu fikir, Google tarafından tarafından neredeyse her özel gün için oluşturulan bir ‘ doodle’ halini aldı. 29 Mayıs ‘ta “İstanbul ‘un Fethi” gibi Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ı açan bir olayı görmezden Google,  atari oyunlarını bile sayfasına taşıyor.

Bugünkü Doodle, Alan Turing hakkındaydı.  Bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Turing, Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinaların ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştü. Ölümündeki şüpheler nedeni ile Apple firmasının logo tasarımına da fikir verdiği düşünülmüştür.

 

Alan Turing kimdir?

II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

Adı ayrıca Princeton’da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

1952 yılında şantaja maruz kaldığı şikayetiyle polise başvurup eşcinsel olduğunu açıklayan Turing, eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. 1954 yılında potasyum siyanid zehirlenmesinden ölmüştür. Polis araştırmasında Turing’in yediği elma ile siyanur zehiri alarak intihar sonucu öldüğüne karar verilmiştir. Buna rağmen Turing’in zehirlenmesinin kendisi tarafından intihar nedeniyle olmadığı ve başkalarının bu şüpheli olümde bir parmağı olduğu iddiası sürdürmüştür.

Adı ayrıca anısına verilen ve bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan Turing Ödülü ile de akademik bilişim dünyasının bir parçası olmuştur.

Google bu büyük insan için özel Doodle hazırlayarak kendisini bütün dünyanın tekrar hatırlamasını sağladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*