HaberKurdu

iPhone 4 ‘te 3D Maps artık mümkün

Apple’ın iPhone modellerinde sadece 4S için geliştirdiği bu özellik, yazılım geliştiriciler tarafından iPhone 4 ‘te çalıştırıldı.

 

Geçtiğimiz hafta Apple firmasının iOS 6 ‘yı duyurması kamuoyunda büyük bir heyecanla karşılandı. Ancak Apple firmasının tanıttığı 3D Maps özelliğinin mobil cihazlar arasında sadece  iphone 4s ile kullanılabilecek olması hayal kırıklığına sebep oldu. Geliştiriciler, şu sıralar iOS6 üzerinde çalışabilecek bir jailbreak açığı bulmakla meşgüller.Ancak gelen haberlere göre Rus bir geliştirici tarafından, üç boyutlu haritaların iPhone 4 üzerinde çalışmasının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini doğrulandı.

Uygulama normalde sadece iPhone 4S’te ve ikinci ile üçüncü nesil iPad’lerde çalışacak şekilde kısıtlanmıştı. iTony lakaplı Anton Tiktov, jailbreak’li bir iPhone 4 ‘ün ürün bilgisi ile oynayarak kendi geliştirdiği bir uygulama olan 3DEnabler ‘ı cihaza kurarak ve üç boyutlu haritaları çalıştırmayı başardığını açıkladı.

Henüz uygulamanın nasıl çalıştırıldığı detayları tam olarak bilinmiyor. Ancak forum sitelerindeki hareretli tartışmalardan başka geliştiricilerinde bu alandaki kısıtlamayı aşmak için çalışmalarını sürdürüldüğü görülüyor. Apple ‘ın çıkardığı yeni cihazların satış oranlarını arttırmak için yazılımsal kısıtlamalar yapması önceki modelleri kullanan kullanıcıları üzüyor olsa da Apple bu politikasını tavizsiz sürdürmeye  devam ediyor.

Çinli bir yazılımcı tafından bulunan simlock açığının yayınlanan bir yama ile kapatılması gibi, Bu açığından Apple tarafından kapatılması mümkün görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*