HaberKurdu

APPLE YENİ İPAD YÜZÜNDEN CEZA YEDİ!

Apple’ın en yeni tablet bilgisayarı,güçlü özellikleri ve 4G desteği ileyine çok konuşulmuştu ancak yeni iPad nedeniyle Apple’a ceza kesildi ve Apple da bu cezayı kabul etti. Peki neden?

Yüksek çözünürlüklü Retina Display ekranı, dört çekirdekli Apple A5X işlemcisi ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken Yeni iPad’in en önemli artısı ise bağlantı hızı. 4G LTe desteğine sahip olan iPad, teorik olarak 72Mbps şebeke erişim hızına sahip. İşte bu özellik üzerinden yapılan reklam cezayı getirdi.

Avustralya’da cihazı 4G desteğine sahip olarak tanıtan Apple, tablette yer alan 4G modeminin Avustralya’daki 4G altyapısında kullanılamayacağını atlamıştı. Reklamlarda bu durumu belirtmeyen Apple, haksız rekabet ve tüketiciyi yanıltmakla suçlanarak 2.5Milyon Dolar’lık bir cezai yaptırım ile karşılaştı.

iPad’de yer alan 4G modem yalnızca Kuzey Amerika’daki 4G şebekelerinde çalışabiliyor. Bu nedenle daha önceki reklam politikalarını değiştirmek zorunda kalan Apple, İngiltere ve İsveç’te gördüğü tepkilerin ardından bu nedenden dolayı ilk kez ceza ödemek zorunda kaldı.

 

Kaynak: Mynet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*